Како је прецизирао, организација је већ предала документа како би добила дозволу за почетак треће фазе испитивања.
Ишмухаметов истиче да су присуство и ниво антитела показатељи такозване имунолошке ефикасности, способности организма да изради једну од врста имунолошког одговора.
„Постоји и епидемиолошка ефикасност која показује способност вакцине да заштити у стварном животу. Први и други појам не би требало изједначавати“, нагласио је стручњак.
Такође је истакао да ће бити тестирано давање три дозе вакцине „КовиВак“ у циљу јачања имуног одговора када је код вакцинисане особе низак ниво антитела.
Он је нагласио да су творци вакцине примили „КовиВак“ у фази истраживања. „То је било пре више од пола године. Нико се није разболео“, додао је Ишмухаметов.
Ишмухаметов је крајем априла саопштио да је центар „Чумаков“ предао документа Министарству здравља Русије са захтевом да се спроведу испитивања вакцине „КовиВак“ на 32.000 добровољаца старијих од 60 година, а такође на пацијентима са онколошким болестима, аутоимуним болестима и дијабетесом.
Вакцина „КовиВак“ је инактивирана вакцина. У њеној основи је вирус САРС-ЦоВ-2, који је посебно обрађен тако да је изгубио инфективна својства, али истовремено задржава способност изазивања имуног одговора. Овакве вакцине садрже читав низ протеина вирусних честица и, сходно томе, очекује се да ће имуни одговор бити најкомплетнији. Индустријска производња „КовиВака“ званично је почела 25. марта.
Прочитајте још: