Сибирски научници тестирају ефикасност троструке вакцинације

Државни научни центар за вирусологију и биотехнологију „Вектор“ спроводи прву и другу фазу клиничких испитивања троструке вакцинације против корона вируса вакцином „ЕпиВакКорона“, саопштио је шеф одељења за зоонотске инфекције и грип Александар Рижиков на налогу „Роспотребнадзора“ на Инстаграму.
Sputnik
Како он објашњава, трострука вакцинација „ЕпиВакКороном“ је први пут примењена на приматима у мају 2020. године, а њихово стање се и даље прати. Друга група животиња коју су чиниле ласице и морска прасад имунизована је на тај начин крајем јула.
„Такође су поново имунизоване ласице и морска прасад, на којима смо проверавали упоредну ефикасност двоструке и троструке вакцинације. Ефекат повећања и трајања имунитета је потврђен, пре свега на приматима“, закључио је научник.
Како је истакао, приликом троструке вакцинације, састав „ЕпиВакКороне“ се не мења. Рижиков додаје да се након вакцинације „ЕпиВакКороном“ имунитет развија код више од 90 одсто вакцинисаних.
„Независна истраживања показују да реално на вакцинацију реагује велики проценат становништва. Сада спроводимо случајна истраживања међу имунизованим групама и видимо да су те цифре знатно веће од 90 одсто“, прецизирао је он.
„ЕпиВакКорона“ је друга регистрована вакцина у Русији за превенцију ковида 19. Вакцина не садржи живи вирус. Она формира имунитет захваљујући вештачки синтетизованим пептидима. Вакцина ће коштати до 4.210 рубаља (што је око 46 евра).
Руска служба за санитарни надзор и контролу (Роспотребнадзор) је саопштио да не могу сви тестови открити антитела након примања вакцине „ЕпиВакКорона“, због чега ће заједно са вакцином испоручивати и специјалне тестове.
У Русији су регистроване још две вакцине против короне – „Спутњик Ве“ (Sputnik V) центра „Гамалеја“ и „КовиВак“ центра „Чумаков“.
Прочитајте још:
Коментар