„Ја не бих придавао значај то награди. Светски конгрес за вакцине постоји скоро 20 година и поштован је, посебно са оне стране Атлантика, али сви би требало да схвате да се и на том нивоу меша геополитика“, изјавио је Марк ван Ранст за Спутњик.
Експерт је навео да вакцина „Спутњик Ве“ (Sputnik V) по ефикасности није инфериорнија од препарата „Модерна“. Руски препарат и „Фајзер“ имају „невиђени ниво ефикасности – више од 90 одсто“, додао је он.
„Нема неког посебног смисла вакцину 'Модерна' или друге две проглашавати за победнике“, рекао је он.
Према речима експерта, он не умањује квалитет других вакцина које су мање ефикасне, као што су „Астра Зенека“, „Џонсон и Џонсон“ и „Новавакс“.
Подсетио је да је руска вакцина „Спутњик Ве“ била пионир међу вакцинама, али да САД не желе да заостају у великој трци вакцина.
„Од почетка смо видели углавном политичке реакције које умањују заслуге руских научника. Додељивање ове награде вакцини 'Модерна' вероватно је економска одлука“, сматра Ван Ранст.
Модерна је престигла вакцине „Астра Зенека“, „Биотек“, „Јансен“, „Медикаго“, „Новавакс“, „Фајзер/Бионтех“, као и руски „Спутњик Ве“ и препарат за животиње „Зоетис“.
Раније су творци „Спутњик Ве“ саопштили да је број смртних случајева после вакцинације руском вакцином мањи у односу на иностране аналоге. Просечна стопа смртности је за „Фајзер“ на милион доза 39,4, за вакцину „Модерна“ – 20,2, а за „Спутњик Ве“ само два. Истраживање је спроведено на основу званичних података 13 регулатора на дан 19. априла 2021. године.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Прочитајте још: