Из саопштења министара спољних послова земаља чланица Г7 да промена граница по етничким линијама није решење за Балкан, каже Миливојевић за Спутњик, јасно произилази да су сви „нон пејпери“ производ Запада чија је функција била да се пре свега западни водећи фактори изјасне како виде решење и шта је основа њихове будуће политике на овим просторима.
Закуцан став Г7, „нон пејпери“ пробни балон - за западне државе
„Сама чињеница да је у саопштењу Г 7 Западни Балкан нашао важно место показује да се овај регион у западној алијанси котира на врло високој позицији у њиховим стратешким плановима. Посебно интересантно у томе је то што је потврђено да нема промене граница, мислећи и на Косово и на БиХ, са посебним нагласком да суверенитет и интегритет БиХ треба да остане целовит и да се то питање мора решити на начин да је могуће прикључење трансатлантској алијанси,“ каже Миливојевић.
Наш саговорник запажа да су министри земаља Г 7, кад су говорили да нема промене граница, акценат ставили први, такозвани Јаншин „нон пејпер“.
„У њему се управо и говорило о решавању проблема у региону на етничкој основи што би подразумевало и нове границе. Из тога се види да је тај први „нон пејпер“ био на неки начин наменски и да је искоришћен да би се изнели ти ставови, да се јасно потврди став Запада да решења треба тражити у оквиру ових граница, при чему они под границама подразумевају и Србију без Косова и Метохије, то јест потврду косовске државности. У том оквиру они виде решење отворених питања на Балкану,“ објашњава наш саговорник.
Порука за Србију
Види се да је тај први „нон пејпер“ потекао са Запада и да се наслања на оно што нам је својевремено већ нудио британски експерт Тимоти Лес и зато мислим, каже Миливојевић, да је то био пробни балон како би се став изнет на самиту Г 7 условно речено „закуцао.“
„Дакле, као став који је непроменљив, који је порука пре свега Србији, али и другима да западна алијанса решења за косовско питање види само на тим основама. Дакле као правно обавезујући споразум две независне државе које би имале перспективу уласка у НАТО и ЕУ,“ објашњава Миливојевић.
Што се тиче БиХ, јасно је показано да они желе централизацију БиХ што на неки начин подразумева јасан став да било које настојање у прилог дезинтеграцији, везано и за неке поруке из РС за Запад нису прихватљиве.
„Другим речима, држе се политике која је дефинисана крајем прошлог века после бомбардовања СРЈ да је циљ укључење БиХ као централизоване државе у трансатлантску заједницу кроз процес европске интеграције,“ наводи наш саговорник.
У заједничкој изјави на крају самита Г 7 који је одржан у Лондону од 3. до 5. маја пише и да би промени граница у региону представљале претњу регионалној безбедности.
Министри спољних послова САД, Велике Британије, Француске, Немачке, Италије, Канаде и Јапана потврдили су заједничку посвећеност безбедности, економском опоравку и европској перспективи земаља Западног Балкана као кључну инвестицију за мир и стабилност. Они су такође позвали Београд и Приштину да конструктивно учествују у преговорима у оквиру дијалога уз помоћ Европске уније и да у потпуности нормализују односе кроз свеобухватан и правно обавезујући споразум који ће допринети регионалној стабилности.