Кина је 29. априла лансирала ракету Long March 5B са главним модулом за своју будућу орбиталну станицу. Америчко ратно ваздухопловство саопштило је раније да очекује да ће се језгро ракете срушити у Тихом океану до краја недеље.
Према подацима америчке војске, део ракете кружи око Земље на сваких 90 минута брзином од око 27.600 километара на час на висини од више од 300 километара.
"Немамо план за обарање ракете. Надамо се да ће слетети на место где никоме неће наштетити, надамо се у океану или негде слично", рекао је Аустин.
Он је рекао да стручњаци утврђују време и вероватно место пада ракете. Аустин је додао да Сједињене Државе имају могућност да обарају делове ракета које могу да падну на Земљу, али да тренутно не постоје такви планови.
Очекује се да ће део летелице ЦЗ-5Б поново ући у Земљину атмосферу 9. маја, изнад јужног дела Тихог океана недалеко од Новог Зеланда.
Гардијан је претходно цитирао астрофизичара из Астрофизичког центра на Универзитету Харвард да би делови ракета потенцијално могли да слете на насељено подручје у распону од севера до Њујорка, Мадрида и Пекинга, па све до југа до Чилеа и Новог Зеланда.
Научник је, међутим, такође очекивао да би делови ракете могли да падну у море, с обзиром на то да је већи део наше планете прекривен океанима.
Кина је лансирала ракету Long March 5B са главним модулом за своју будућу орбиталну станицу крајем априла.
Пекинг је планирао неколико мисија током 2021. и 2022. године и планира да званично лансира свемирску станицу 2023. године.
Прочитајте још: