„Још једном желим да кажем, после рата сам неколико пута рекао, да је конфликт у Нагорно Карабаху решен. Азербејџан је сам решио конфликт и на бојном пољу и за преговарачким столом. Победа на бојном пољу је натерала непријатеља да подигне белу заставицу, да се преда и потпише акт о капитулацији. Документ који је потписан 10. новембра је акт о капитулацији Јерменије. У Азербејџану нема територијалних јединица под називом Нагорно Карабах. Конфликт је решен и ја сматрам да је бескорисно враћати се том питању. У сваком случају, ми смо то показали у послератном периоду“, изјавио је Алијев у интервјуу државној телевизији Азербејџана (АЗТВ).
Према његовим речима „ако неко сматра да конфликт у Нагорно Карабаху није регулисан, то је његов лични проблем“.
„Друго, то је веома опасан приступ. Ако овај конфликт није решен, онда како ће се решити тај конфликт? Значи ли то да је изјава која је потписана 10. новембра изгубила на снази? Ето како ја на то гледам. Документ о де факто регулисаном конфликту је потписан 10. новембра. То није само документ о прекиду ватре, како неки желе да представе. Нека отворе очи и погледају колико је тамо тачака. У документу о прекиду ватре постоји један члан, то је прекид ватре. Овде је много тачака. Постоје тачке које се тичу многих питања, укључујући и отворену комуникацију. У случају да конфликт није решен, о каквој комуникацији можемо говорити? Ако конфликт није решен, зашто се онда заменици премијера Азербејџана, Јерменије и Русије састају и договарају?“, изјавио је Алијев.
Крајем септембра 2020. године у Нагорно-Карабаху су настављена борбена дејства која су била наставак дуготрајног сукоба у којем је било жртава међу цивилним становништвом. Стране су неколико пута покушавале да закључе примирје, али је на крају успешан био трипартитни споразум постигнут у ноћи 10. новембра.
Уз посредовање Москве, Азербејџан и Јерменија су се договорили да у потпуности прекину ватру и размене заробљенике и тела погинулих. Јереван је такође предао Бакуу Келбаџарски, Лачински и Агдамски рејон. Осим тога, у региону су стационирани руски мировњаци.
Прочитајте још: