Он је на тај начин објаснио одлуку шефа Русије Владимира Путина да поднесе Државној думи Русије нацрт закона о раскидању споразума од стране Русије.
„Сам председник је више пута излагао главне елементе руске аргументације. Ствар је у томе што је то читав систем који се заснива на систему размене, размене тих информација. Иако су Сједињене Америчке Државе напустиле тај споразум, свеједно не користе мање систем за размену информација у оквиру Северноатлантске алијансе. Односно, САД де факто настављају да добијају те информације, али их у оквиру савеза Русија неће добијати“, објаснио је Песков.
Подсетимо, Министарство спољних послова објавило је 15. јануара да је покренута унутрашња процедура за повлачење из споразума. Министарство је истакло да је, након што су се САД повукле из споразума „значајно поремећена равнотежа интереса држава-учесница“ споразума.
Споразум о отвореном небу био је једна од мера за изградњу поверења у Европи након Хладног рата, који је омогућио да 34 државе-потписнице отворено прикупљају информације о међусобним војним снагама и активностима. Процедура повлачења Сједињених Америчких Држава из Споразума о отвореном небу започета 22. маја 2020. године, а завршена је 22. новембра.
Прочитајте још: