„Учинили смо све да очувамо Споразум, предлагали смо то Америци. Али нисмо добили одговор“, рекао је он.
С тим у вези, председник Одборa за међународне послове Савета Федерације Русије Константин Косачов изјавио је да ће Савет Федерације оперативно размотрити предлог закона о раскидању Споразума чим га усвоји Државна дума.
Према његовим речима, „прво и главно је то да је Русија учинила све да сачува Споразум о отвореном небу који уништава Америка уз пасиван став њихових савезника у НАТО-у“.
Косачов је додао да је раскидање споразума за Москву „принудни, али једини могућ корак у условима повлачења САД из споразума и фактичког одбијања осталих учесника да поштују своје обавезе у смислу непреношења релевантних информација трећим странама (у конкретном случају, Америци)“.
Истовремено, руски посланик Леонид Слуцки је изјавио да ће Одбор за међународне послова Државне думе Русије предложити Думи да раскине Споразум о отвореном небу у најкраћем року – можда већ следеће недеље.
„Све процедуре у вези са напуштањем Споразума би требало да се заврше до краја маја, дефинитивно нећемо одуговлачити са тим питањем“, додао је.
Нешто раније је руски председник Владимир Путин поднео Државној думи нацрт закона о раскидању Споразума о отвореном небу од стране Русије.
Подсетимо, Министарство спољних послова објавило је 15. јануара да је покренута унутрашња процедура за повлачење из споразума. Министарство је истакло да је, након што су се САД повукле из споразума „значајно поремећена равнотежа интереса држава-учесница“ споразума.
Споразум о отвореном небу био је једна од мера за изградњу поверења у Европи након Хладног рата, који је омогућио да 34 државе-потписнице отворено прикупљају информације о међусобним војним снагама и активностима. Процедура повлачења Сједињених Америчких Држава из Споразума о отвореном небу започета 22. маја 2020. године, а завршена је 22. новембра.
Прочитајте још: