Бугарски експерт: Скопље није ни милиметар напредовало од Титовог времена

Скопље се нада да ће Европска унија извршити притисак на Бугарску по питању приступања Северне Македоније у ЕУ, али то се неће догодити, сматра члан заједничке бугарско-македонске комисије за образовна питања Кирил Топалов.
Sputnik
„Према мом мишљењу, много људи брка Европску унију са Совјетским Савезом, одакле су долазила наређења о томе ко шта да ради и како да мисли. ЕУ је потпуно другачија конфигурација, тамо могу само да изнесу некакву препоруку, јер сви желимо да се Западни Балкан придружи ЕУ, на крају крајева то је иницијатива Бугарске“, рекао је експерт за бТВ.
Он је скренуо пажњу на то да је дијалог између Атине и Скопља „тињао више од 20 година“, али Грци нису одступили од свог става и нису дозволили Македонцима „да им одузму античку историју“.
Бугарска, са своје стране, неће дати суседима средњевековну историју, додаје Топалов, и сматра да ће наставити да брани своје став да су до 1944. године Македонци себе сматрали Бугарима.
„Не би требало да се плашимо што ће се преговори Бугарске и Северне Македоније наставити још неколико година – 10, 15 или чак 20. Ако Бугарска има достојанства, она се неће повући као што се нису повукли ни Грци. Као што видите, Преспански споразум је строжи према тој земљи, за разлику од нашег споразума о добросуседству између Софије и Скопља“, истакао је експерт.
Према мишљењу Топалова, има смисла да се преговори о придруживању Северне Македоније и Албаније Европској унији воде засебно, а не заједно, јер Тирана признаје бугарску националну мањину, за разлику од Северне Македоније.
„Албанија је знатно демократичнија држава од Северне Македоније која је тоталитарно-комунистичка држава  и није напредовала ни милиметар од Титовог времена… Ми показујемо толеранцију и признајемо њихов идентитет од 1944. године, они су засебна држава, то је истина. Њихов језик је вештачки српско-бугарско-македонски – ми и њега признајемо као и то што га они могу звати како желе. Али када је реч о историји до 1944. године, ако неки државни службеник или влада одступи од свог става то ће значити да су извршили политичко самоубиство“, рекао је експерт.
Подсетимо, Бугарска није подржала почетак преговора о приступању Северне Македоније Европској унији, јер, како тврде, Скопље не поштује Споразум о пријатељству, добросуседству и сарадњи, Македонци нису престали са говором мржње према Бугарима и не признају бугарско порекло македонске нације и језика.
Прочитајте још:
Коментар