Како наводи Истраживачки центар, нуклеарни тегљач моћи ће да осветли ваздушне циљеве из орбите, а информације о откривеним објектима предаваће системима ПВО.
У зависности од снаге радарске опреме (50 или 200 киловата), тегљач ће моћи да покрива подручје у радијусу од 2.200 километара, односно 4.300 километара, респективно. У другом случају, читав ваздушни простор Русије и део простора суседних држава биће укључени у њену зону деловања.
У документима петербуршког предузећа КБ „Арсенал“ (део корпорације за стварање нуклеарног тегљача, такође део „Роскосмоса“) 2018. године је саопштено да је завршен истраживачки рад на утврђивању изгледа свемирске летелице засноване на транспортно-енергетском модулу. У сертификату о прихватању забележено је да свемирске летелице засноване на транспортно-енергетском модулу могу да се употребљавају за даљинско сондирање Земље и радарски удар, као и за усмерени пренос енергије ласерским зрачењем, обезбеђивање везе, емитовање и преношење и интерорбитални превоз терета.
Стварање елемената нуклеарног тегљача на основу транспортно-енергетског модула са нуклеарним погоном мегаватске јачине врши се у Русији од 2010. године.
У јануару 2020. године на излагању првог заменика генералног директора „Роскосмоса“ Јурија Урличича говорило се о плановима за лансирање нуклеарног свемирског тегљача у орбиту за летачка испитивања 2030. године. После тога, планирана је његова серијска производња и комерцијална употреба. Према уговору, израда идејног пројекта тегљача биће завршена до јула 2024. године и коштаће 4,2 милијарде рубаља (46,7 милиона евра).
Такође је наведено да ће нуклеарни тегљач бити предвиђен за летове до Месеца и планета Сунчевог система. Добио је назив „Зевс“, а сами научно-истраживачки и развојни радови зову се „Нуклон“.
Прочитајте још: