Енглеска Премијер лига је пример за сва остала фудбалска такмичења када се говори о начину организације, финансирању и устројству правила.
Оснивање Премијер лиге 1992. године је отворило ново поглавље у колевци фудбала, а оно из године у годину добија утемељење које тешко да ће бити достижно за конкуренте на европском тлу.
Премијер лига је у среду потписала продужетак уговора о продаји права на телевизијске преносе утакмица у вредности од 4,5 милијарди фунти, за период од три године.
Договор је постигнут са системима Скај спорт, БТ спорт и Амазон прајм, а одлуком Владе Велике Британије такав споразум је могућ, иако су други сервиси, попут ДАЗН, негодовали јер није било јавног надметања за куповину права преноса мечева.
Договори о правима за пренос мечева се досад нису склапали током сезона, али је Премијер лига направила изузетак како би омогућила клубовима да могу да рачунају на стабилан прилив новца у времену пандемијских околности.
То је и највећи разлог зашто су британски клубови одустали од Суперлиге, којој су остали верни клубови из Шпаније и Италије.
Подсетимо, тај пројекат је требало да буде финансиран америчким новцем, из финансијске компаније Џеј Пи Морган Чејс, али – Британцима тај новац није неопходан, као што је то случај са шпанским и италијанским клубовима који грцају у дуговима и немају начин да запуше све своје рупе.
Да ли је у сукобу Суперлиге и УЕФА победило само мање зло у Миљановом корнеру анализирали су Горчин Стојановић и Зоран Аврамовић: