Мистерија Ћилибарске собе пред разрешењем?

Пољски стручњаци истраживаће место на којем је потонуо немачки брод „Карлсруе“ из времена Другог светског рата којим су Немци, како се претпоставља, превозили чувену „Ћилибарску собу“, украдену из Русије.
Sputnik
Рониоци ће се спустити на дно мора код обала Гдањска крајем маја. На тој локацији ће провести десет дана, а циљ је да истраже унутрашњост брода на којем се чувала Ћилибарска соба последње године рата.
План је да се пронађе што више артефаката и да се сачини документација о њима.
Пољске власти ће организовати додатну експедицију за извлачење реликвија на површину у случају да рониоци открију нешто што има посебан историјски значај.
Брод је потопљен 13. априла 1945. године, подсећа „Дејли мејл“.
Ћилибарска соба, коју су Немци украли из Царског села у септембру 1941. године последњи пут је виђена у Калињинграду, тадашњем Кенинсбергу.
Остаци брода „Карлсруе“ на дну Балтичког мора, недалеко од градића Уштка, на дубини од 88 метара, пронађени су прошле године после више од 12 месеци потраге.
Собу направљену од шест тона ћилибара и обложену драгим камењем и златом добио је на поклон руски цар Петар Велики од пруског владара Вилхелма Првог у залог пруско-руског савезништва у рату против Швеђана.
Њена израда трајала је целих десет година, а пре него што су је Немци украли, налазила се у дворцу Катарине прве, супруге Петра Великог.
Кустоси који су били задужени за њу, покушали су да сакрију Ћилибарску собу, али су је Немци открили и запленили. Потом су је у деловима пребацили у Кенинсберг, где су је поново изложили.
Међутим, после ослобођења Калињинграда и повлачења Немаца, Ћилибарској соби се губи сваки траг.
Због тога историчари сматрају да је управо бродом „Карлсруе“ покушано тајно пребацивање те драгоцености у Немачку.
Прочитајте још:
 
Коментар