Како је саопштио кластер наоружања „Ростех“, захваљујући карактеристикама и поузданости подводног оружја, за њим, као и за многим другим производима „Ростеха“ постоји потражња у иностранству, између осталог и у земљама Блиског истока и у азијско-пацифичком региону.
Оружје је направио Централни научно-истраживачки институт за прецизну машиноградњу (ЦНИИТОЧМАШ) и предвиђено је за наоружавање специјалних јединица.
Развој специјалног подводног стрељачког оружја започет је у Совјетском Савезу шездесетих година прошлог века, а совјетски конструктори су били пионири у тој сфери, јер пре тога у свету није постојало радних примерака таквог оружја.
„Конвенционално стрељачко оружје, на пример аутоматска пушка Калашњиков, у суштини може пуцати под водом. Али домет и снага метка су практично на нули, таквим хицем се ништа не може погодити. Због густине воде и облика обичног метка он почиње да се врти и губи енергију“, објашњава за РТ војни експерт Александар Бутирин.
Међутим, конструктори ЦНИИТОЧМАШ-а успели су да реше те задатке тако што су направили метак СПС калибра 4,5 милиметара за пиштољ СПП-1М.
Стабилизација у води постиже се захваљујући облику предњег дела метка, због кога се приликом кретања великом брзином пред метком образује празан простор што смањује отпор.
Пиштољ СПП-1М предвиђен је за гађање противника под водом на удаљености до 17 метара и до 20 метара на копну. Притом, ефикасни домет његовог коришћења под водом зависи од дубине – како се она повећава, домет се смањује. Почетна брзина метка је 235-250 метара у секунди.
Али, пиштољ СПП-1М није једини руски примерак подводног оружја. Стручњаци ЦНИИТОЧМАШ-а су 1970. године направили АПС - специјалну подводну аутоматску пушку.
Аутомат АПС користи метке калибра 5,66 милиметара и може да гађа циљеве на удаљености до 30 метара под водом и до 100 метара на копну. Почетна брзина метка износи 340-360 метара у секунду. Капацитет шаржера је 26 метака.
„Совјетски конструктори успели су да реше најтежи задатак тако што су направили аутомат који функционише у средини чија густина на стотине пута превазилази густину ваздуха“, истиче руски војни експерт, пуковник у пензији Виктор Литовкин, наглашавајући да је висока ефикасност аутомата АПС, као и у случају пиштоља СПП-1М, обезбеђена захваљујући специјалним мецима.
И западни експерти признају да је то руско необично оружје – јединствено. Прошле године амерички лист „Нешенал интерест“ објавио је чланак под називом „Руски аутомат АПС за пуцање под водом – оружје које нема пандана у свету“, истичући да америчке Оружане снаге немају оружје које би било пандан руском аутомату АПС.
Виктор Литовкин истиче за РТ да САД и друге државе до сад нису успеле да направе ефикасно аутоматско стрељачко оружје за битку под водом. Страно наоружање у том правцу ограничено је на америчке и немачке подводне револвере.
„Подводни пиштољи разних модела у различитим земљама појавили су се релативно давно, док су подводни аутомати реткост. АПС којим је наоружана специјална руска морнаричка јединица је јединствено оружје које може рафално пуцати под водом и на површини“ објашњава руски војни експерт Дмитриј Корњев.
Према његовим речима, Русија је то наоружање вероватно испоручила пријатељској земљи, специјалној морнаричкој јединици чији је задатак заштита и одбрана морских објеката, супротстављање диверзантима, диверзантске акције против непријатељских бродова и морских објеката.
„Интересовање страних купаца за аутомат АПС је оправдано, јер је то јединствено подводно оружје. Не искључујем могућност да и друге земље праве такво оружје, на пример Кина или Запад. Али првенство у области стварања таквих аутомата припада само Русији“, закључује експерт.
Прочитајте још: