„Непријатељски потези послужили су као повод за доношење одлуке о изједначавању услова у којима раде наше дипломатске мисије на међусобним територијама (држава) – наше у Чешкој и Сједињеним Америчким Државама, односно њихове у Русији. Као конкретан корак који је већ објављен замолили смо их да сведу број унајмљеног локалног особља – и држављана Русије и држављана трећих земаља – до нивоа одговарајућих категорија запослених који раде у Чешкој и Сједињеним Америчким Државама“, рекао је Лавров.
Срамотна истрага Чешке о експлозијама у Врбјетици
Лавров је скренуо пажњу на чињеницу да у Чешкој „срамно... разрешавају причу о експлозијама које су се догодиле пре седам година“.
„Још увек нико није успео да објасни чиме су се истражни органи бавили свих ових година. Они се збуњују у сведочењима, износе све више неких нових верзија. Прво морате код куће да се позабавите таквим стварима, пре него што почнете да протерујете дипломате, оптужујући их за нешто за шта истрага још увек није завршена. А судећи по начину на који то раде, мало је вероватно да ће се то завршити било каквим конкретним резултатом“.
Дипломатски рат
Антируско расположење у Чешкој појачало се у светлу оптужби Прага да су руске обавештајне службе умешане у експлозију у складишту муниције у селу Врбјетице 2014. године и накнадне одлуке о протеривању 18 руских дипломата из земље. Русија је увече истог дана објавила о својим реципрочним мерама – 20 запослених у амбасади Чешке проглашено је за персоне нон грата.
Руско Министарство спољних послова нагласило је да су оптужбе о умешаности у експлозију руских обавештајних служби апсурдне, неосноване и измишљене, а да иза протеривања руских дипломата из Прага стоје Сједињене Америчке Државе, Чешка и друге европске земље које покушавају да прикрију своје унутрашње проблеме.
Влада Русије одобрила је у петак списак непријатељских држава. На списку се истичу две државе: Сједињене Америчке Државе и Чешка. Раније је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио да Москва неће дискриминативно стављати ниједну земљу на списак непријатељских, да је одлуци претходила дубока анализа, а списак би могао да се ревидира током времена. Шеф руске дипломатије рекао је да списак непријатељских земаља неће бити „мртав“ документ, већ ће се „ревидирати како се буду развијали односи Русије са одређеном државом у будућности“.
Прочитајте још: