Новим законом предвиђају се услови и оквири употребе физичке силе, специјалних средстава, наоружања, ратне и специјалне технике. Прописано је да органи реда не сносе одговорност за штету, начињену применом оружја, ако је извршена у складу са законом. Поред тога, органи унутрашњих послова имају право да примене силу и специјалну технику како би спречили масовне нереде.
Док су раније наоружање и специјална средства могли да се примењују у случају „када није могуће да се на други начин изврше задаци“, у новој редакцији закона указано је да снаге безбедности имају права да их примењују „узимајући у обзир насталу ситуацију, природу прекршаја и личности која крши закон, руководећи се захтевима овог закона“.
Прописано је да примени специјалних средстава, специјалне технике и наоружања претходи „јасно изражено и очигледно за лица упозорење о намери њихове примене уз давање довољно времена да се изврши легитимни захтев“. Изузетак је случај када би одуговлачење довело у опасност живот припадника органа реда или других грађана.
Поред тога, сарадници органа унутрашњих послова имају право да грађанима забране снимање видеа и фотографија због спровођења процеса, осигурања мира, личне и опште безбедности.
Осим тога, наведени су и конкретни разлози за претрес ствари и аутомобила грађана.
Основне одредбе закона ступају на снагу месец дана након њихове званичне објаве.
Подсетимо, масовни протести опозиције у Белорусији почели су 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.
Након тога у земљи су почели масовни протести опозиције у чијем су сузбијању снаге безбедности користиле и специјална средстваа и технику.
Прочитајте још: