„Бајденова администрација одложиће санкције компанији и њеном извршном директору Матјасу Варниги који надгледа изградњу руског гасовода ‘Северни ток 2’ до Немачке“, прецизира портал.
Како преноси портал, Стејт департмент ће ускоро послати Конгресу извештај у којем ће се наћи организације укључене у изградњу „Северног тока 2“, против којих је неопходно применити санкције. Стејт департмент планира да затражи увођење санкција за неколико руских бродова, додаје се у чланку.
Напомиње се да Стејт департмент признаје да су „Норд стрим 2 АГ“ и његов извршни директор Матјас Варниг умешани у активности против којих треба увести санкције. Међутим, узимајући у обзир националне интересе, Стејт департмент ће одустати од њиховог увођења.
Како су навели извори портала, Вашингтон је дошао до закључка да је једини начин да се потенцијално заустави пројекат, који је већ 95 одсто завршен, да се уведу санкције против немачких корисника гаса, а амерички председник Џозеф Бајден није спреман да квари односе са Немачком по овом питању, наводи се у саопштењу.
Према наводима портала, овим кораком се ствара „чудна ситуација“ у којој Бела кућа уводи санкције бродовима који учествују у пројекту, али ће се уздржати од санкција компанији одговорној за пројекат.
Истовремено, амерички државни секретар Ентони Блинкен разговарао је телефоном са министром спољних послова Немачке Хајком Масом којем је поновио да су САД против изградње гасовода „Северни ток 2“.
Проблеми са изградњом гасовода
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се боре Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ. САД су увеле санкције гасоводу у децембру 2019. године, услед чега је швајцарска компанија „Олсиз“ била приморана да заустави радове на полагању цеви.
Полагање цеви је настављено годину дана касније када је брод за полагање цеви „Фортуна“ положио 2,6 километара цеви у немачким водама. Након тога је, према подацима „Норд стрим 2 АГ“ (оператера пројекта), недовршено остало приближно 148 километара цевовода од укупне дужине од 2.460 километара – остало је да се постави још 120 километара цеви у водама Данске и око 28 километара у немачким водама. Данске власти дозволиле су могућност наставка радова помоћу „Фортуне“ од 15. јануара, а немачка дозвола за овај брод важи до краја маја.
Прочитајте још: