„Приватне војне компаније индиректно се користе против Руске Федерације на територији других земаља – то је чињеница. Те компаније би могле да чувају одређене објекте, да буду инструктори неких нелегалних наоружаних формација, или да прате робу која се испоручује тим формацијама“, закључио је Шерин.
Руски политичар је у интервјуу за „Известија“ приметио да би у исто време Пентагон могао у било ком тренутку да избегне дипломатску одговорност за акције те формације.
„Увек им је лако да кажу да не учествују у томе и да делује нека комерцијална организација са којом наводно држава и Пентагон немају везе“, објаснио је он.
Раније је портал „Њузвик“ закључио након двогодишње истраге да је за последњих десет година Пентагон створио огромну тајну војску од око 60 хиљада људи. Према наводима „Њузвика“, бројност те војне формације десет пута је већи од броја подземних агената ЦИА.
Аутори истраге сматрају да је Вашингтону та тајна формација потребна не само за борбу против тероризма, већ и за повећање конкурентног потенцијала у хибридном рату против Русије и Кине.
Прочитајте још: