Живојин Ракочевић, новинар и публициста са Косова и Метохије, коментаришући ову вест каже да је доласком на власт Аљбина Куртија и Вјосе Османи постало јасно да је екстремизам на Косову добио свој завршни облик и да се налазимо у јако опасној и експлозивној атмосфери.
Екстремизам на Косову – завршна фаза
„Нова групација политичара у Приштини која је своју идеологију и деловање засновала на екстремном национализму и социјалном популизму одлучила је да присвоји, уништи или фалсификује све што не припада Албанцима и великоалбанском пројекту,“ уверен је Ракочевић.
Саговорник Спутњика уједно подсећа да се напади и десетине каменица које у протеклих десетак дана падају на Српску православну цркву одвијају на најширем могућем плану, од најмањих споменика до Високих Дечана.
„Шта год да видите или урадите у Дечанима ви схватате да је мржња добила опасан и завршни облик јер, косовска министарка спољних послова и локални екстремисти 20 година не могу и неће да виде тенкове, жицу, војнике и нападе на најлепшу балканску цркву,“ додаје он.
Другим речима, све ово значи да је једна аутентична оаза толеранције и прихватања других, а окружена бодљикавом жицом, драматично угрожена.
„Команда војних снага, међународне мисије, дипломате и амбасадори требало би хитно да обрате пажњу на развој ситуације која може довести до погрома, као и да врате КФОР на све кључне културне, духовне и животне тачке српског народа на Косову и Метохији,“ закључује Ракочевић.
Кфор и остали да обрате пажњу
Косовки министри су у писму извршном председнику „Европа ностра“ навели да је одлука неоснована јер не одговара чињеницама на терену. Штавише, како су написали, на одлуку очигледно утиче политика, и то је пракса без преседана у историји високе репутације организације „Европа ностра“.
Они су позвали извршног председника „Европа ностра да посети Косово и Метохију да „изблиза види“ у каквом се стању налази манастир Високи Дечани. Они такође тврде да је "Европа ностра", доносећи одлуку да уврсти Високе Дечане међу најугроженије споменике у Европи, „занемарила суштинску димензију, као и консултације са заинтересованим странама“.
Приштина при том тврди, да је посвећена заштити свих добара културног наслеђа, посебно православних цркава, манастира, православног свештенства, верника и мањинских заједница.
Прочитајте још: