„Утврђени принципи понашања на мору, као што су слобода пловидбе, представљају окосницу светске економије и међународне безбедности“, рекао је Бајден обраћајући се дипломцима америчке Академије обалске страже у Конектикату.
„Видимо да се та правила све више доводе у питање како због брзог развоја технологије, тако и због субверзивних дејстава земаља као што су Кина и Русија, са којима сам о томе директно разговарао: и са председником (Кине) Си (Ђинпингом) и председником Путином“, прецизирао је Бајден.
Он је подсетио да су слобода пловидбе и друга основна правила подржавали глобалну економију, доносили корист народима света и били у основи међународне економије и безбедности. С тим у вези, Бајден је нагласио да трговина и поморски транспорт морају остати мирни.
„Када државе покушавају да надиграју систем или прилагоде правила у своју корист, ствари излазе из равнотеже. Због тога смо толико одлучни да обезбедимо да ови делови света, који су артерије трговине и пловидбе, остану мирни – било да је то Јужно кинеско море, Персијски залив и „у све већем степену Арктик“.
Амерички председник додао је да је главни приоритет америчке спољне политике осигуравање несметаног функционисања глобалне трговине.
Прочитајте још: