Претходно је „Колонијал пајплајн“ доживео велики ренсомвер напад који је приморао компанију да затвори око 5.500 миља нафтовода, што је довело до проблема у снабдевању и несташица у неким државама на југоистоку САД.
ФБИ је за напад окривио „Дарк сајд“, групу сајберкриминалаца за које се верује да потичу из источне Европе, а „Колонијал“ је наводно платио пет милиона долара откупа тој групи.
Како пише Си-Ен-Би-Си, „Дарк сајд“ функционише по бизнис моделу познатом као „ренсомвер на услузи“, што значи да хакери развијају и продају ренсомвер алате другим криминалцима који онда изводе нападе. Ренсомвер је тип штетног софтвера који је осмишљен тако да блокира приступ компјутерском систему. Хакери онда затраже откуп – обично у криптовалути – у замену за повратак приступа.
У петак је лондонска фирма за аналитику блокчејна „Елиптик“ саопштила како је идентификовала биткоин „новчаник“ који користи „Дарк сајд“ за исплате откупа од својих жртава.
Истог дана, истраживачи безбедносне фирме „Интел 471“ установили су да је „Дарк сајд“ затворен након што је изгубљен приступ серверима а новчаници са криптовалутама су испражњени.
У новом посту на свом блогу, објављеном данас, „Елиптик“ наводи да су „Дарк сајд“ и његови сарадници прикупили најмање 90 милиона долара у биткоинима од откупа, у укупно 47 различитих дигиталних новчаника, преноси Б92.
Просечна исплата била је вероватно 1,9 милиона долара, наводи Елиптик.
Хакерски напад на „Колонијал нафтовод“, откупнина коју је ова америчка компанија морала да плати, али и како је дошло до хаоса који је данима потресао САД били су теме о којима су у емисији „Енергија Спутњика“ разговарали Јелица Путниковић и њен гост – стручњак за сајбер-безбедност Владимир Вучинић: