„Желели смо да видимо колико далеко можемо да померимо границе да бисмо направили најмањи могући функционални чип“, рекао је вођа студије Кен Шепард. „То је нова идеја о чипу као систему. То је чип који је сам по себи, без ичега другог, потпуно функционални електронски систем“, објаснио је он.
Нови чип заузима укупну запремину мању од 0,1 мм³ и видљив је само уз помоћ микроскопа. С обзиром на његову величину, тим је користио ултразвук за бежично напајање и комуникацију са уређајем. Истраживачи су произвели „антену“ која се инсталира директно на врх чипа и помоћу које се напаја и комуницирају, у оба случаја користећи ултразвук.
„Ово би требало да буде револуционарно откриће за развој минијатурних, бежичних имплантабилних медицинских уређаја који могу да открију различите ствари, да се користе у клиничким применама и да на крају буду одобрени за људску употребу“, рекао је Шепард, преноси РТ.
Циљ истраживача је да развију чипове који могу да се убризгају у тело хиподермијском иглом, а када једном уђу у тело, комуницирају помоћу ултразвука пружајући податке који се локално прикупљају. Тренутни такви уређаји мере телесну температуру, али постоји много више могућности на којима тим ради.
Студија је објављена почетком маја у часопису „Сајенс адвенсис“.
Прочитајте и: