Пашињан: Потписаћу нови документ са Бакуом

Премијер Јерменије Никол Пашињан
Вршилац дужности премијера Јерменије Никол Пашињан изјавио је да намерава да потпише нови документ са Бакуом након трилатералних преговора са учешћем Русије и Азербејџана.
Sputnik
„Трилатерални преговори између Јерменије, Русије и Азербејџана су у току. Одлуке, према којима су достигнути прелиминарни договори са међународним партнерима, стопостотно одговарају интересима Јерменије. Ако Азербејџан испуни договоре и под условима које смо договорили, да, потписаћу тај документ“, рекао је Пашињан на састанку владе.
С тим у вези, није хтео да открије детаље јер је документ за сада радни.
Истовремено, вршилац дужности премијера изјавио је да је прецизирање и на крају демаркација јерменско-азербејџанске границе у интересима и Јеревана и Бакуа, да представља гаранцију безбедности Јерменије, али да то није једноставан процес.
Град Физули. Азербејџанска војска преузела је контролу над њим током војних операција у Нагорно-Карабаху у октобру 2020. године
Азербејџан одговорио Јерменији: Не политизујте, зашто се обраћате ОДКБ-у
Јерменске власти имају снажну политичку вољу за регулисањем ситуације у Нагорно-Карабаху, како би дугорочно искључиле могућност рата и покренуле миран период за Јерменију и јерменски народ, додао је Пашињан.
Он је такође упозорио да је ситуација на јерменско-азербејџанској граници напета, као и да се око 500-600 војника Оружаних снага Азербејџана налази на територији Јерменије.
„У политичком смислу наше акције су следеће – не дозволити да ситуација измакне контроли, учинити све као би се спречио војни сукоб и учинити да азербејџанске Оружане снаге напусте јерменску територију“, објаснио је в.д. премијера.
Раније је руски министар иностраних послова Сергеј Лавров сматра да би Русија могла да постане посредник у решавању питања везаних за демаркацију границе између Јерменије и Азербејџана.
Претходно је јерменско Министарство одбране саопштило да су азербејџански војници покушали да помакну своје положаје на територије градова Варденис и Сисијан на југу Јерменије, што Јереван сматра провокацијом. Пашињан је рекао да процесе који се одвијају на граници са Азербејџаном не би требало сматрати демаркацијом. 
Прочитајте још:
Коментар