Зашто није лако сачувати тајну?

Бенџамин Френклин је рекао да троје људи могу да чувају тајну једино ако је двоје од њих мртво. Људи једноставно не могу да се суздрже да не открију поверљиве информације које знају другима, чак иако су обећали некој особи да то сигурно неће урадити.
Sputnik
Да бисте сачували тајну било би добро да обратите пажњу на две ствари.
Прва од њих је ваша природна инклинација да друге обавестите да знате нешто што они не знају, али им не можете рећи.
Ви овим потезом дижете свој его, али и започињете процес одавања тајне, јер особе које сте обавестили о њој ће се хладније односити према вама док им не кажете шта кријете. Пре или касније ћете поклекнути и открити им шта знате.
Друго што ће вам отежати чување тајне је недостатак самоконтроле. Када вам неко каже да не мислите о белом коњу, вама ће бити тешко да мислите о било чему другом. Исто је и са тајнама, због чега ћете пожелети да их неком другом откријете, како бисте на тај начин престали да размишљате о њима.
Чување тајни не подносе сви једнако добро, посебно када су оне деликатне природе. Код неких то изазива депресију, анксиозност и друге проблеме са здрављем, преноси портал ДДЛ.
Ако, на пример, нека особа крије од свог супружника своју неверност, код ње се такође јавља осећај срамоте и кривице, али и стрес јер увек постоји ризик да истина изађе на видело.
Многи не могу психички да издрже чување тајне, па се окрећу алкохолу, наркотицима и лековима за смирење. Већина пак пре или касније открива своју или туђу тајну и на тај начин се ослобађа овог бремена.
Постоје и они који су пронашли решење овог проблема. Такве особе, наиме, деле тајну са људима које су тек упознали, али сигурно неће остати у контакту са њима. То може, на пример, бити човек који седи поред вас у авиону или саговорник с којим заједно чекате у реду за нешто.
Прочитајте и:
Коментар