Палмер је, поводом прославе 15 година од стицања самосталности Црне Горе, као изванредне успехе те земље издвојио њен улазак у НАТО, обезбеђивање статуса кандидата за чланство у Европској унији, као и „изградњу снажног, живог мултиетничког демократског друштва“.
Ипак, додао је и да постоје дубоке поделе у Црној Гори, какве су, како је оценио, присутне и широм западног света, изразивши уверење да ће се Црна Гора успешно и ефикасно суочити са тим изазовима.
„Асполутно смо забринути у погледу актуелних тензија и радимо са владом, опозицијом, цивилним друштвом, независним новинарима да нагласимо америчку подршку реформама које ће учврстити снажно партнерство САД и Црне Горе“, истиче Палмер, преноси Танјуг.
Поручио је да Вашингтон жели да Црна Гора настави да даје допринос НАТО, укључујући и мисију Кфора.
„Охрабрио бих црногорску владу да настави да тражи прилике да се обучава са нама, распоређује снаге са нама, да сарађује са САД и другим НАТО савезницима на начин који ће осигурати безбедност не само других, већ и Црне Горе“, рекао је.
На питање да ли САД имају било какве примедбе у погледу новог Закона о тужилаштву након чијег усвајања је ДПС одлучио да бојкотује рад парламента, Палмер је рекао да је веома важно да су тај закон, и сви закони у потпуности усклађени са очекивањима и обавезама које је Црна Горе преузела према ЕУ.
Додаје да би САД „веома волеле да се препоруке комисије интегришу у закон како би се осигурало да је правни оквир Црне Горе у потпуности усклађен са њеним аспирацијама у вези са ЕУ“.
„Када је реч о улози ДПС-а, више пута смо ставили до знања, не само у Црној Гори, него и у ширем региону, да је бојкотовање избора и демократских институција лоша тактика и да је то лоше за демократију“, упозорава Палмер.
Прочитајте још: