„Данас смо сведоци нечега врло парадоксалног, да други присвајају наше храмове. Зашто то чине? Зато што немају своје и онда им је потребно да присвајају оно што није њихово да би тако градили свој идентитет, да би на тај начин показивали да и они ето имају културу", рекао је владика Теодосије.
Он је то рекао у беседи у цркви Светог Николе у Приштини, након литургије коју је служио поводом црквене славе.
Владика Теодосије је поручио да се зна, не од јуче, него вековима, коме православни храмови на Косову и Метохији припадају, али да оне који покушавају да присвоје православне цркве, нико не спречава да долазе у њих.
„Али ови храмови, као и овај у коме се молимо, као што су и Високи Дечани, Пећка Патријаршија, Грачаница и манастир Девич, они имају своју историју, свој идентитет. И зна се ко их је подигао и зашто их је подигао. Не да би они били само споменици, да би се неко хвалио њима, њиховом лепотом и величином, него да они буду дом молитве“, навео је владика Теодосије.
Подсетио је да се у нашим храмовима молимо не само за себе, него за све људе.
„Призивамо мир, призивамо љубав и на тај начин сведочимо ко смо и шта смо. Али ми се тог свакако не бојимо, нити томе придајемо велики значај, шта неко прича, неутемељено, прича ради приче, али сви други извори, историјски говоре да наше храмове и наше служење и боравак у њима и живот наш на Косову и Метохији потврђује да су ти храмови дом молитве и да нам припадају и да ће тако бити и у будућности“, поручио је владика Теодосије, пренео је РТС.
Литургији у цркви Светог Николе у Приштини присуствовало је неколико стотина верника, што расељених и мањи број оних који су остали да живе у том граду.
Подсетимо, Приштина је затражила од Унеска да се четири споменика која су наведена на Унесковој листи светске баштине (манастир Високи Дечани, Пећка патријаршија, манастир Грачаница и црква Свете Петке у Призрену) уклоне из групе ризичне категорије и да се промени земља порекла где су споменици заведени.