„Морали су на неки начин да спасу своју част будући да нису успели да нанесу штету пројекту. Јасно им је да те санкције неће бити погубне за нас. Проблем је што не знају како да ѕе на леп начин повуку“, рекао је.
Претходно су Сједињене Америчке Државе увеле санкције против руских компанија и бродова који раде на гасоводу „Северни ток 2“. На црном списку је 13 бродова који учествују у реализацији пројекта.
Подсетимо, Вашингтон је одустао од санкција против оператора гасовода, компаније „Норд стрим АГ“, њеног директора и сарадника, али истовремено и даље намерава да спречи пуштање у рад „Северног тока 2“.
Изградња гасовода
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се бори Украјина, која се плаши да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, а такође и Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ.
САД су у децембру 2019. године увеле гасоводу санкције, због чега је швајцарски „Олсиз“ био принуђен да заустави радове на полагању цеви.
Радови су настављени и годину дана касније – у децембру 2020. брод за полагање цеви „Фортуна“ положио је 2,6 километара цеви у немачким водама.
Прочитајте још: