Одговарајући на питање, "да ли Бела кућа сматра да је Русија умешана у инцидент", Псаки је одговорила: "Нисам покушавала да извлачим исхитрене закључке, само желим да кажем да су између њих блиски односи".
Она је навела да је Бела кућа затражила међународну истрагу поводом ситуације са авионом и о том питању разговара са међународним организацијама.
"Осуђујемо режим Лукашенка због сталних претњи новинарима и њихових неоснованих хапшења само зато што раде свој посао. Ове акције – окренути авион између две државе ЕУ како би ухапсили новинара - су шокантне. То је флагрантни изазов режима међународном миру и безбедности. Тражимо хитну, транспарентну и веродостојну истрагу", рекла је Псаки.
„Немамо нову дефиницију онога што се догодило, осим да смо збуњени... Нисмо спремни правно да променимо формулацију које се односе на крађу или санкцијама. Да бисмо то размотрили потребан је одређени процес," додала је Псаки новинарима.
По њеним речима, САД о овом питању разговарају на линији НАТО-а, ЕУ, ОЕБС-а и УН. Вашингтон за сада није спреман да објави резултате ових консултација.
Поређење са Моралесом
Бела кућа је одбила да упореди инцидент са авионом "Рајан ера" у Минску и принудним слетањем авиона председника Боливије Ева Моралеса 2013. године у Бечу, у којем се налазио Едвард Сноуден.
Новинари су питали Џен Џсаки које акције Белорусије су их највише изненадиле: принудно слетање авиона или хапшењем опозиционог новинара. Псаки је одговорила да су обе ствари узнемиријуће. На питање, да ли се неко успротивио инциденту са авионом Моралеса 2013. године, она је одговорила: "Ми сарађујемо са своијим партнерима по целом свету, ништа више не могу да кажем".
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
То је изазвало критику Запада, иако се пракса принудног слетања авиона дешавала и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још: