Белорусија о инциденту са авионом „Рајан ера“: Запад одмах похитао са ратоборном реториком

Портпарол Министарства иностраних послова Белорусије Анаталиј Глаз сматра да се инцидент са авионом „Рајан ера“ политизује. Он је указао на то да Запад „ужурбано износи ратоборна саопштења“ у вези са тим догађајем, чиме „директно заоштрава ситуацију“.
Sputnik
„Изненађује журба за отворено ратоборним изјавама бројних земаља европских структура. Ситуација се директно и очигледно заоштрава. У току је њена намерна политизација, чују се оптужбе које ничим нису поткрепљене, лепе се етикете“, рекао је портпарол белоруског МИП-а.
У исто време, нема никакве видне жеље да се ситуација са авионом, који је принудно слетео у Минск након саопштења да се у њему можда налази бомба, објективно разреши, приметио је он.
„Уместо тога, истог трена су поново изнете пароле о санкцијама“, скренуо је пажњу Глаз.
Париз о инциденту са авионом „Рајан ера“: Могуће проширење санкција ЕУ против Минска
Међу путницима је, подсетимо, био и оснивач опозиционог канала на Телеграму „Некста“, Роман Протасевич, који је одмах ухапшен на аеродрому. Он је оптужен, између осталог, за „организацију масовних немира“ у Белорусији. Како је саопштило Министарство одбране Белорусије, за пратњу путничког авиона био је подигнут МиГ-29.
С тим у вези, портпарол је нагласио да су поступци посаде авиона, која је одговорна за животе путника, били у потпуности оправдани.
„Тај инцидент би, пре свега, требало сагледати са тог становништа, становништа безбедности која је у потпуности осигурана захваљујући заједничким напорима“, апеловао је Глаз.

Потези Минск у складу са међународним нормама

Истовремено, оценио је да су поступци белоруских власти приликом инцидента са авионом „Рајан ера“ били у складу са међународним стандардима и додао да је Минск спреман да прими експерте како би се искључиле инсинуације.
Према његовим речима, белоруска страна је увек одговорно приступала и приступа поштовању тих норми.
„То препознају и одговарајући регулатори у ваздухопловном сектору. Штавише, уверен сам да смо по датом питању у стању да гарантујемо потпуну транспарентност, да примимо експерте уколико је потребно и покажемо све материјале како бисмо искључили инсинуације“, истакао је портпарол.
Иначе, пракса принудних слетања авиона одвијала се и раније. Најупечатљивији случај се десио 2013. године када је авион бившег председника Боливије Ева Моралеса био приморан да се приземљи у Бечу. Разлог за то су биле гласине да се у авиону, заједно са Моралесом, налазио и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је оптужен у Сједињеним Америчким Државама за одавање државних тајни.
Прочитајте још:
Коментар