Белоруска служба за авио-саобраћај: Не можете натерати авион да слети у Минск, то је њихова одлука

Белоруски контролори за ваздушни саобраћај нису могли да приморају претњама посаду авиона компаније „Рајан ер“ да слети у Минск, већ су само дали препоруке, изјавио је за Спутњик заменик генералног директора белоруске државне навигационе службе за ваздушни саобраћај „Белаеронавигација“ Олег Казјучиц.
Sputnik
„Диспечери немају таква овлашћења. Белоруски диспечери немају могућност да приморају посаду да донесе неку одлуку, посада сама доноси одлуку. Диспечери могу само да препоручују, јер је авион у нашој зони одговорности (док прелеће изнад Белорусије), али не и да их приморају, тим пре претњама и некаквим бандитским методама“, истакао је саговорник агенције.
Он је додао да белоруски органи за ваздушни саобраћај за сада не осећају смањење саобраћаја након инцидента са авионом „Рајан ера“ и за сада нису добили обавештења од авио-компанија о прекиду транзитних прелетања преко ваздушног простора Белорусије.
„Све је нормално, не осећамо (смањење ваздушног саобраћаја)“, рекао је Казјучиц.
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Нови детаљи о инциденту са авионом "Рајан ера": Пилоти сами тражили да авион слети у Минск
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Раније је шеф Одбора за спољне послове америчког сената Боб Менендез, заједно са колегама из Чешке, Летоније, Немачке, Литваније, Ирске, Пољске и Велике Британије, издао саопштење поводом инцидента са принудним слетањем авиона компаније „Рајан ер“ у Минск, између осталог, позивајући да се забране сви летови изнад Белорусије.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још:
Коментар