„Залажемо се да процену ове ситуације треба дати хладне главе, не у журби, већ на основу свих доступних информација, тим пре што је представник Министарства спољних послова Белорусије дао детаљну изјаву“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре.
Лавров је истакао да је представник белоруског Министарства спољних послова у својој изјави нагласио да су белоруске власти спремне да транспарентно делују по овом питању, поштују сва међународна правила и гарантују потпуну транспарентност, укључујући, уколико буде потребно, пријем међународних стручњака.
„Мислим да је то апсолутно разуман приступ“, додао је руски министар.
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још: