„Потребно је зауставити ‘Северни ток 2’ и ‘Јамал’ који иде преко Белорусије и који обезбеђује новац тиранском режиму“, рекао је Тугендхат обраћајући се Рабу на седници која сазвана због инцидента.
Раб је одговорио да ће се Лондон консултовати с партнерима, после чега ће се одлучити о даљим корацима.
„Тугендхат је указао да је још једна мера ‘Северни ток 2’. Хитно ћемо размотрити све могућности (увођења нових санкција против Белорусије). Важно је да наши напори буду координисани“, рекао је Раб.
Велика Британија је претходно увела забрану летова за белоруског авиопревозника „Белавиа“, објавио је АФП, а преноси РИА. Министар спољних послова Доминик Раб најавио је дипломатске мере против Минска, не искључујући санкције.
Амбасадор Белорусије позван је на разговор у Форин офис.
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још: