„Руски рулет“: Европски савет о инциденту са авионом „Рајан ера“

Председник Европског савета Шарл Мишел је након расправе са лидерима ЕУ о инциденту са авионом „Рајан ера“ у Белорусији изјавио да са људским животима „не сме да се игра руски рулет“ и да се ствара претња за цивилну авијацију.
Sputnik
„То је претња по цивилну авијацију. Нећемо прихватити покушају играња руског рулета са животима људи који ни за шта нису криви. То што се догодило је неприхватљиво. Наша реакција је у складу са озбиљношћу ситуације“, рекао је он.
Лидери ЕУ су након разматрања ситуације у вези са Белорусијом донели одлуку да забране летове белоруских авио-компанија у ваздушном простору ЕУ. У саопштењу се европски авио-превозници позивају да избегавају да лете изнад Белорусије. Затражено је и да се убрза увођење санкција против физичких лица и компанија Белорусије због наведеног инцидента.
Сада је за одлуку Европског савета потребно техничко одобрење на министарском нивоу.

Инцидент са принудним слетањем у Минск

Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Вашингтон и Брисел: Лукашенко ће одговарати за инцидент са авионом "Рајан ера"
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још:
Коментар