Како је саопштила Бела кућа, Саливен је у разговору са бившим кандидатом за председника Белорусије Светланом Тихановском јасно ставио до знања да ће Сједињене Државе, у координацији са ЕУ и другим савезницима и партнерима, радити на томе да Лукашенков режим одговара за инцидент са авионом "Рајан ером".
Саветник америчког председника је осудио овај инцидент и хапшење оснивача информативног портала "Некста", Романа Протасевича. Он је затражио да опозициони активиста одмах буде пуштен, као и други политички затвореници у Белорусији.
У саопштењу се наводи да је Саливан, у име САД, дао снажну подршку захтевима белоруског народа у вези демократије, људских прави и основних слобода и нагласио потребу за „одржавањем (у Белорусији) слободних и поштених избора под надзором ОЕБС-а ради решавања тренутне кризе“.
Раније је Европски савет позвао европске авиокомпаније да избегавају да лете изнад Белорусије и саопштио да очекује од Међународне организације за цивилну авијацију да хитно истражи горе наведени инцидент. Лидери држава ЕУ су се заложили за увођење нових санкција Белорусији.
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још: