„Ер Франс потврђује да је 26. маја морао да откаже лет на релацији Париз-Москва из разлога који имају везе са заобилажењем ваздушног простора Белорусије због чега је било потребна нова дозвола руских власти за улазак на њихову територију“, навели су у прес службе француске компаније.
Лет је, како наводе, одложен за сутра. То је, како се наводи, био јединствен случај и проблема са другим летовима није било.
Авион је требало да слети у руску престоницу у 14 сати, а на аеродрому је објављено обавештење да је лет отказан.
Раније данас авион белоруске компаније „Белавиа“ на лету из Минска у Барселону није могао да слети на шпански аеродром јер Француска није дозволила авиону улазак у свој ваздушни простор.
Прес-секретар белоруског Министарства спољних послова Анатолиј Глаз рекао је да је поступак Француске директно кршење међународног права.
Авион се потом вратио у Минск.
Подсетимо, Европски савет позвао европске авиокомпаније да избегавају да лете изнад Белорусије и саопштио да очекује од Међународне организације за цивилну авијацију да хитно истражи горе наведени инцидент. Лидери држава ЕУ су се заложили за увођење нових санкција Белорусији.
Летови Белорусија
© Sputnik
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.