Ђоковић је у процесу отварање велике академије на Дорћолу која за циљ има унапређење услова младих играча у Србији, али и у региону.
У најновијем излагању о академији, после меча са Матсом Мораингом у другом колу Београд опена, Новак је говорио и о стању српског тениса, пославши сурово искрену поруку и откривши запањујући податак.
„Такмичарски тенис у Србији - умире. Ја то константно понављам. Пре 10, 15 година смо имали 8.500 регистрованих играча, а сада имамо мање од 1.500, што је запањујуће“, казао је Ђоковић.
До пре неколико година на овим просторима није постојала ниједна тениска академија налик онима које постоје широм света, што је био велики проблем.
„Велика ми је жеља да у Београду направим академију светске класе. Ми овде имамо много тениских талената, а до академије Јанка Типсаревића пре неколико година није постојала никаква академија у овом делу света. Срећан сам што сада имамо две у Београду и надам се да ће у региону бити још неколико, јер је то услов за успех у будућности“, додао је српски тенисер.
Новак је током првог турнира у Београду објаснио новинару Спутњика шта се крије иза његове замисли и како ће тачно изгледати услови у академији, која ће се налазити у оквиру Тениског центра „Новак“ на Дорћолу.
Као главни разлог пада броја тениских такмичара у Србији истиче јако слаб клупски ниво.
„Немамо квалитетна такмичења на клупском нивоу, а то је основа за сваког тениског играча. Он мора да буде у правом окружењу, у којем може да се такмичи са другима, да ствара ривалства и пријатељства. Када сам ја одрастао то је било могуће у клубовима. Одрастао сам са Виктором Троицким, који је годину дана старији од мене. Сада многа талентована деца раде 1 на 1 са тренерима од малих ногу и мислим да то није прави пут“, каже Новак.
О паду тениса у Србији недавно је у интервјуу за Спутњик говорио и Богдан Обрадовић, некадашњи селектор Дејвис куп репрезентације који је блиско сарађивао са Новаком.
„Стално некоме није јасно, како то да тенис није развијенији? Ја стварно не разумем шта није јасно. Нов рекет кошта 100 евра, патике још 100 евра, тренинг два пута недељно 150, 200 евра, а ако хоћете да играте чешће онда је то још скупље. Све када се стави види се да ретко ко то може да приушти. Е сад, постоје два пута, први је да се то самофинансира, а други да буде путем менаџера, фирми, неких компанија... али, то је друга прича”, рекао је Обрадовић у јануару.
Новак објашњава да је окружење један од најбитнијих фактора за развијање младог играча, али да то није све.
„Наравно, потребан вам је квалитетан програм који је кројен за вас, али потребно је и окружење у којем имате људе као што сте ви, људе који играју на истом нивоу, који су чак и бољи од вас и који ће вас мотивисати да будете бољи. Бити у таквом такмичарски настројеном окружењу развија ментални и емотивни карактер сваког спортисте“.
Новак је од малих ногу радио са Јеленом Генчић, којој је посветио многе титуле и која је била једна од најутицајнијих људи у животу младог Ђоковића.
„Ја сам имао среће што сам радио са Јеленом Генчић и што сам радио са људима као што су она. Они су утицали на мој живот и на терену и ван њега својим саветима и разним стварима које су ми невероватно помогле да изградим карактер и личност. Те здраве навике су за мене почеле веома рано, тако да ми је природно дошло да наставим то а практикујем, а сада не видим то код млађих генерација. Надам се да ћемо у академији свима пружити такве услове. План је да постоји много различитих дисциплина, зато сам помињао и тај холистички приступ. Али, на крају крајева, све зависи од њих (младих тенисера прим. аут.). Они морају да покажу да им је стало, да су спремни да трансформишу свој живот како би достигли велике ствари у тениском свету. Није довољно само тренирати...“, подвукао је Ђоковић.