Закључак, који су предложили републикански сенатори Џош Хаули и Мајк Браун, даје рок од 90 дана директору Националних обавештајних служби САД да скине ознаку тајности са „било које информације о могућим везама Института за вирусологију у Вухану и порекла ковида-19“.
Такође, захтева се објављивање свих релевантних информација који се односе на активности у вуханском Институту, те свих детаља о томе да ли су неки научници из тог Института били болесни у јесен 2019. године, преноси РТ.
Раније су амерички медији објавили обавештајне податке америчких служби да је неколико запослених у том Институту било у болници због респираторне болести, неколико недеља пре него што је пријављен први случај вируса корона у Кини.
Сенат захтева да ови подаци буду представљени америчком Конгресу.
Овај потез долази пошто је амерички председник Џо Бајден наредио нову анализу како је пандемија започела, наглашавајући да ће од Пекинга затражити да буде транспарентнији у вези са информацијама о том питању.
Амерички медији дан пре тога објавили су да је Бајден наложио да се истрага о пореклу вируса, која је започета у време председничког мандата Доналда Трампа, прекине.
Иако је теорија да је вирус корона потекао из лабораторије Института у Вухану била одбачена и третирана као теорија завере, последњих недеља добија све више простора и многи су позвали да се и та могућност истражи.
Делегација Светске здравствене организације, која је боравила у Вухану, у свом извештају навела је да је највероватнија хипотеза како је вирус прешао са животиње на човека, док су теорију о цурењу из лабораторије оценили као мало вероватну.
Кина одбацује могућност да је вирус процурио из лабораторије. На последње наводе у САД о томе, реаговало је и кинеско Министарство спољних послова, које је саопштило да су сумњиве и америчке лабораторије и да би и тамо требало спровести истрагу.