Лавров: Западне земље се понашају непристојно

Западне, а посебно балтичке земље, понашају се непристојно, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров коментаришући ситуацију са принудним слетањем авиона „Рајан ера“ у Минску.
Sputnik
„Белоруске власти су већ првих минута након овог инцидента јасно изразиле да су спремне за транспарентност, отворену истрагу, за пријем одговарајућих стручњака, пружање свих информација и потребних материјала. Неке од ових информација већ су једнострано дистрибуирале. Али наше западне колеге, а посебно балтичке земље, понашају се по дипломатским стандардима, једноставно непристојно. Да, вероватно, и према људским стандардима такође“, истакао је Лавров.  
Он је истакао да су западне земље „громогласно објавиле санкције, исто као што громогласно захтевају независну међународну истрагу и игноришу чињеницу да су је белоруске власти одмах предложиле. Али захтевајући истрагу, оне су већ објавиле такозвану ‘казну’. То су манири, које нажалост сада показују многе наше западне колеге и не само у том погледу“, додао је министар.
Лавров о принудном слетању авиона у Минск: Разматрати ситуацију хладне главе

Инцидент са принудним слетањем у Минск

Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Погледајте и како је председник Белорусије Александар Луакшенко у шали обећао да ће спустити авион америчког лидера Џоа Бајдена, ако одлучи да дође у Минск на разговоре с Владимиром Путином.
Прочитајте још:
Коментар