Макрон је недавно изјавио да политика санкција према Русији више није ефикасна и предложио Европској унији да „регулише“ односе са Москвом у „краткорочној, средњорочној и дугорочној перспективи“.
„Видим (у речима Макрона) својеврсни реализам који је председник увек показивао у својој политици према Русији. Санкције су двоструко неефикасне. Оне не дозвољавају Европској унији и Француској да од Русије добију то, што би они желели да добију. Русија је стратешки партнер Француске, без обзира на целокупну сложеност билатералних односа. Француска у Русији има економске интересе и планове за интензивну сарадњу“, објаснио је Филер.
Он је навео да „неефикасност“, о којој је говорио председник Макрон, подразумева на чудан начин два типа неефикасности: од Русије се не добија оно што желе - ублажавање унутрашње политике.
Према његовом мишљењу, ту није реч о „новим оквирима“ санкција, већ преговора. То је била Макронова стратегија још од тренутка његовог ступања на дужност приликом сваког контакта са Владимиром Путином – покушај да се започну преговори, сматра експерт.
Филе је говорећи о фазама стратегије навео да су, као прво, „краткорочна, средњорочна, дугорочна“ фаза стратегије ─ фазе билатералних француско-руских и руско-европских односа у целини. Друго, реч је о трансформацији политике санкција у политику преговора, што не искључује конфликте у односима. Али, њих је могуће решити путем једноставних економских санкција, својеврсним дипломатским „ценкањем“.
Он је мишљења да председник Макрон схвата да садашње санкције нису дотакле витално важне интересе Русије. Русија може да страда због европских санкција у два случаја: када је реч о санкцијама према одређеним лицима и према пројекту „Северни ток 2“ који подржава Немачка.
Експерт је додао да у француској и европској економији ствари изгледају много горе. Велика компанија, као што је „Тотал“, која има велики интерес у Русији, економски је на губитку.
„После две године здравствене кризе у Француској ће почети рецесија. Ситуација у гранама, попут енергетике, грађевинарства, великих трговинских ланаца и туризма, на које је пандемија лоше утицала, не одговара интересима председника који се припрема за предизборну кампању“, истакао је Филе.
На овај начин су ти „краткорочни, средњорочни, дугорочни“ рокови диктирани интересима државе, као и личним интересима председника републике који припрема своју кампању.
„Изјава Макрона о неефикасности антируских санкција је порука гранама француске економије погођеним санкцијама и здравственом кризом, као и француским гласачима. Тим пре, што све данас говори о томе да ћемо га поново видети у другом кругу са Марин Ле Пен, која ће играти на карту зближавања са Русијом“, изјавио је експерт.
Он је додао да међу председничком већином и унутар француске владе постоје различити трендови у односима према Русији. Међутим, политика Макрона је увек била да тежи партнерским односима, али без одступања од француских вредности. Санкције нису ефикасне за очување француских вредности, јер Русија не планира да мења свој став по питањима у којима се, по мишљењу Француске, она крше. Са друге стране, те санкције се одражавају и на француску економију, закључио је Филе.
Прочитајте још: