Америчка управа за авио-саобраћај издала упозорење за летове изнад Белорусије

Америчка Савезна управа за ваздухопловство (ФАА) издала је упозорење којим позива авио-превознике да буду опрезни приликом прелетања Белорусије, наводи се у саопштењу за штампу.
Sputnik
У саопштењу се напомиње да је ваздухопловни регулатор позвао авио-компаније „да наставе да буду крајње опрезне све док управа не буде могла да спроведе потпунију процену дејстава Белорусије“ у вези са променом смера лета путничког авиона 23. маја и „могућности да Белорусија у будућности понови сличне акције“.
Регулатор „блиско сарађује са другим“ америчким агенцијама како би се утврдило да ли ће бити потребне неке додатне мере.
ФАА истиче да ће проучити извештај међународне истраге како би се „утврдили ризици за америчке путничке авио-компаније“.

Инцидент са принудним слетањем у Минск

Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информација о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне дојаве о бомби.
Руски дипломата: Изјаве о присилном слетању авиона ─ лажне вести
Белоруски борци за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора. Заједно са Протасевичем, у Минску је приведена и држављанка Русије Софија Сапега.
Белорусија је, са своје стране, саопштила да је саопштење о минирању авиона стигло на електронску пошту минског аеродрома. Командант посаде сам је донео одлуку да слети у Минску. Није се радило ни о каквој принуди, саопштио је командант белоруских ваздушних снага Игор Голуб. Белорусија је спремна да преда снимке диспечера како би потврдила да је у праву. Међутим, како је саопштило Министарство спољних послова Белорусије, за сада ниједна европска земља није изразила жељу да се са њима упозна.
То је изазвало критику Запада, иако се пракса принудног слетања авиона дешавала и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још:
 
Коментар