„Украјини ─ 255 милиона долара. Америчка помоћ ће оснажити могућности Украјине како би се супротставила агресији Русије. Ово финансирање ће убрзати процес реформи у борби са корупцијом, повећати транспарентност и одговорност, укључујући ширење спектра иницијатива у области електронског управљања. Уједно ће помоћи и у реформи института, што је неопходно за европску интеграцију државе“, наводи се у документу.
Претпоставља се да ће део средстава које је тражио Стејт департмент омогућити „побољшање пословне климе и трговинског потенцијала Украјине, јачање њеног аграрног сектора, подршку енергетске безбедности модернизацијом компаније ‘Нафтогас’ и увећање њене енергетске ефикасности“.
Стејт департмент као други важан правац разматра подршку раду Специјалне посматрачке комисије ОЕБС-а која прати ток конфликта.
Следећа фискална година у Сједињеним Америчким Државама почиње 1. октобра 2021. године.
Власти Украјине су у априлу 2014. године почеле војну операцију против самопроглашених Доњецке (ДНР) и Луганске народне републике (ЛНР), које су прогласиле независност после државног преврата у Кијеву у фебруару 2014. године. Према последњим подацима Уједињених нација страдало је око 13 хиљада људи.
Односи Москве и Кијева су се озбиљно погоршали због ситуације у Донбасу. Украјинске власти и западне земље раније су више пута оптуживале Русију за мешање у унутрашње ствари Украјине. У јануару 2015. године Врховна рада је Русију назвала „земљом агресором“.
Москва је неколико пута изјављивала да не учествује у украјинском сукобу и да жели да Кијев превазиђе политичку и економску кризу.
Прочитајте још: