Мајстор Булгаков, писац који је предвидео будућност

Да ли се данас, 130 година од рођења Михаила Булгакова, о његовом делу може говорити изван контекста времена у коме је настајало?
Sputnik
Да ли је велики писац, по многима највећи књижевни аутор 20. века, у свом ремек делу „Мајстор и Маргарита“ предвидео и део наше стварности? Да ли су проблеми слободе, среће, стварања претрпели неке битније промене или су и данас исти као у Булгаковљево доба– нека су од питања за Алексеја Варламова, познатог руског писца и аутора књиге о Михаилу Булгакову, као и за Василису Шљивар, асистенткињу на Катедри за руску књижевност на Филолошком факултету.
Како се покретом и телом пише чувено Татјанино писмо Оњегину, по чему је опера Чајковског различита од свега што је до сада одиграла – питамо младу балерину Татјану Татић, солисткињу која је на великој сцени Народног позоришта оживела лик Татјане у балету „Евгеније Оњегин“.
Ко је био и шта је за српску културу значио Миомир Грујић Флека, сликар, новинар, радијски водитељ, уредник, предводник андерграунд уметничке сцене, колико је својим радовима, иницијативама и ставом обележио културу и уметност осамдесетих и деведесетих година у Србији, за Спутњик говори Дарка Радосављевић Васиљевић, ауторка монографије и кустоскиња изложбе „Миомир Грујић Флека: Јавни илегалац“.
Госте „Орбите културе“ је и Влада Јанковић Џет, оснивач група „Црни бисери“ и „Тунел“, један од уметника који су стварали рокенрол у Југославији.
Коментар