Америка и ЕУ појачавају притисак на Белорусију: Кључне политичке фигуре на удару нових санкција

Америка и њени партнери из Европске уније раде на новом пакету санкција против кључних политичких фигура у Минску. Према плану, под удар санкција биће стављено и девет белоруских државних предузећа иако су ограничавајуће мере против њих претходно укинуте.
Sputnik
Америка у сарадњи са ЕУ и другим партнерима и савезницима разрађује списак санкција против кључних чланова режима Александра Лукашенка, који се доводе у вези с кршењем људских права и корупцијом, фалсификовањем избора 2020. године и догађајима од 23. маја (слетање авиона компаније ‘Рајанер’)“, наводи се у саопштењу портпаролке Беле куће Џен Псаки.
Руски дипломата: Изјаве о присилном слетању авиона ─ лажне вести
Од 3. јуна на снази ће поново бити и санкције против девет белоруских државних предузећа.

Инцидент са авионом „Рајанера“

Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Лукашенко о инциденту са „Рајанером“: Све сам радио у оквиру закона, штитио сам људе
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Иначе, читав низ западних држава, као и Украјине обуставиле су летове изнад Белорусије, али и онемогућиле летове белоруске авиокомпаније.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још:
Коментар