То је откривено у новим документима који су приложени уз тужбу, објавио је „Бизнис инсајдер“.
„Гугл“ је, према наводима тужбе, намерно покушао да сакрије опције подешавање приватности, а чак и када су неке биле искључене, бележио је локацију корисника. Такође, из „Гугла“ су извршили притисак на компанију „Ел-џи“, али и на друге произвођаче телефона, да сакрију лако доступне опције за искључивање праћења локације.
Џек Менцел, бивши потпредседник компаније задужен за „Гугл мапе“, посведочио је да је једини начин да „Гугл“ не сазна локацију куће и посла корисника био тај да корисник намерно унесе другу локацију од оне на којој живи и ради и тако завара „Гугл“.
Према овим документима, Џен Чај, менаџер „Гугла“ задужен за локације, није знао какав је међусобан однос комплексних подешавања приватности те компаније.
Ни „Гугл“ ни „Ел-џи“ нису одговорили „Бизнис инсајдеру“ на питања о овој теми.
Државни тужилац Аризоне поднео је прошле године тужбу против „Гугла“, тврдећи да је та компанија прикупљала податке о локацији корисника чак и када су они одбили да је поделе.
Поступајући судија наложио је да се ова документа објаве на захтев две компаније, „Диџитал контент некст“ и „Њуз медија алајанс“, које су тврдиле да је у јавном интересу да се сазна како „Гугл“ користи своје правне ресурсе да би спречио надзор над својим механизмима за прикупљање података.
„Гугл“ користи неколико различитих канала да би прикупио податке о локацији корисника, наводи се у документима, укључујући вај-фај, чак и апликације трећих страна које нису повезане са „Гуглом“, приморавајући кориснике да деле своје податке како би им апликације радиле, а у неким случајевима како би уопште могли да се прикључе на вај-фај.
„Не постоји начин да некој апликацији дате податке о својој локацији, а да је „Гугл“ не сазна“, рекао је један од запослених у „Гуглу“, чије се речи цитирају у документима.
Када је „Гугл“ тестирао верзију Андроид оперативног система која је олакшала приступ подешавањима приватности, то је виђено као „проблем“ у „Гуглу“, наводи се у документима. Како би решио тај „проблем“, „Гугл“ је та подешавања сакрио тако да их је тешко наћи.
„Гугл“ је покушао да убеди произвођаче паметних телефона да сакрију подешавања локације „кроз активно погрешно приказивање и/или кроз потискивање и изостављање чињеница“ и кроз податке да корисници користе те поставке „како би задовољили забринутост произвођача за приватност“, наводи се у тужби.
Прочитајте још: