Премијер Андреј Пленковић и министар одбране Марио Баножић су у петак били уздржани у откривању детаља француске понуде, а ни о конкурентским понудама се званично ништа не зна.
Премијер Пленковић је казао како их никада неће ни објавити. Тек се у образложењу владине одлуке наводе уопштени подаци понуде.
Јавност у овом тренутку нема одговор на кључно питање - што се у ствари купује за 999 милиона евра и колико ће морати додатно да се уложи у тај пројект.
Према незваничним информацијама, америчка понуда за нови Ф-16 Блок 70 износила је око 1,8 милијарди долара, а шведска за нове ЈАС-39 Грипене нешто више од милијарду евра. По којим условима и шта би Хрватска за тај новац добила, није познато.
Тек је на новинарско инсистирање премијер открио да су Французи понудили једну годину почетка за исплату, која ће кренути почетком 2022, а завршити 2026. Дакле, у четири године, што је у нескладу с тврдњом из документа владе да је отплатни рок шест година.
Осим тога, премијер је потврдио да није одлучено из којег извора ће се то плаћати - из буџета или кредитним задужењем.
Председник владе тврди да ће држава милијарду евра платити без проблема. Према доступним информацијама, конкуренти, САД и Шведска, понудили су дужи рок отплате. Шведска је, према информацијама "Јутарњег листа", понудила отплатни рок од 10 година и дужи почек.
Набавна цена борбеног авиона, према стручним анализама, чини тек између 25 и 35 одсто укупних трошкова поседовања и управљања борбеним авионима током целог њиховог века. Остатак се односи на оперативни трошак, односно летење, одржавање, поправке итд.
И даље нема података о томе колико ће Хрватска платити коришћење француских авиона и колики су њихови трошкови у поређењу са другима, пише Јутарњи лист.