Снимљени чудни облаци на Марсу /видео/

Иако најновије фотографије које је Curiosity rover послао на матичну планету подсећају на разгледнице са Земље, у питању је нешто далеко егзотичније - облаци са Марса.
Sputnik
Научници су још пре две земаљске године установили да се облаци на Марсу формирају раније него што су очекивали, па је Curiosity rover ове године добио задатак да их „посматра“.
Први облаци су снимљени у јануару, праменасти и богати ледом, понекад су мењали боје другачије од својих рођака на Земљи, пише Пи Си прес.
Марсовски облаци су се тако из црвених нијанси мењали у зелене, потом плаве и ружичасте. Ови облаци се налазе у вишим деловима атмосфере од оних који су до сада посматрани. Наводно садрже смрзнути угљен-диоксид или такозвани „суви лед“, мада научници то још увек нису успели да потврде. Најлепши су одмах након заласка сунца, када ледени кристали сијају на последњем светлу.
Коначна слика је настала комбиновањем 21 фотографије, које су снимљене како би се ближе осмотрили необични облаци изнад области Гале кратер. Научници су још пре две земаљске године установили да се облаци на Марсу формирају раније него што су очекивали, па је Цуриоситy ове године добио задатак да их „посматра“.
Први облаци су се појавили у јануару, праменасти и богати ледом, понекад су мењали боје другачије од својих рођака на Земљи.
Облаци на Марсу су се тако из црвених нијанси мењали у зелене, потом плаве и ружичасте. Ови облаци се налазе у вишим деловима атмосфере од оних који су до сада посматрани.
Наводно садрже смрзнути угљен-диоксид или такозвани „суви лед“, мада научници то још увек нису успели да потврде. Најлепши су одмах након заласка сунца, када ледени кристали сијају на последњем светлу.
Прочитајте још:
 
Коментар