Грчка пресекла и саопштила став о Косову

Став Атине по питању независности Косова остаје непромењен – Грчка не признаје независност Косова, преноси Газета експрес.
Sputnik
Продубљивање сарадње на пољу економије и трговине између Косова и Грчке и предстојећа посета министра спољних послова Грчке Никоса Дендиаса Приштини изазвали су забринутост званичног Београда и председника Србије Александра Вучића, јер су ове потезе видели као могући корак ка признавању независности Косова.
Упркос развоју сарадње Приштине и Атине, став Грчке о независности Косова остаје непромијењен, речено је у одговору грчког Министарства спољних послова Газети експрес.
"Као што знате Грчка не признаје Косово и њен став остаје непромењен", саопштило је Министарство спољних послова Грчке.
У одговору се наводи да је однос Грчке према Косову конструктиван, позивајући се на досадашњу сарадњу на пољу економског развоја и подршку Косову у различитим областима, преноси Косово онлајн.
„Грчка следи конструктиван приступ Приштине која је од 2019. године земља домаћин „Косовске канцеларије за трговину и економска питања у Атини“ и сарађује с Косовом на повећању сарадње у различитим областима. У том духу, у циљу даљег унапређења наше билатералне сарадње и олакшавања функционисања Канцеларије, без укључивања аспеката везаних за статус, ова канцеларија је преименована у „Канцеларију за интересе Косова у Атини“.
Грчко Министарство спољних послова истиче да је предстојећа посета министра спољних послова Грче Никоса Дендијаса Приштини повезана са оснивањем нових приштинских институција.
"Као што знате, министар Дендиас посеитће Косово почетком јуна након формирања нове владе," наводи се у одговору.
Атина саопштава и да подржава либерализацију визног режима за Косово.
"Грчка подржава Косово на његовом европском путу и у том контексту такође подржава либерализацију визног режима. Грчка такође даје значајан број војника Кфору," саопштило је грчко Министарство спољних послова.
Грчко Министарство спољних послова изразило је подршку дијалогу Приштине и Београда уз посредовање Европске уније.
„Као дугогодишња чланица ЕУ и НАТО, Грчка тежи консолидацији мира, демократије и стабилности, сигурности и економског развоја и владавине закона у регији западног Балкана, стварањем добросуседских односа и поштовање основних принципа међународног права. Грчка је снажно подржавала европску перспективу за све партнере на западном Балкану, укључујући Приштину, као и подршку дијалогу Београда и Приштине, уз помоћ ЕУ", речено је у Министарству спољних послова Грчке.

Због чега Грчка неће признати Косово

Дипломатски извор Спутњика у Атини истиче да нема никакве шансе да Грчка призна Косово и објашњава и због чега је тако.
„Не постоје никакве шансе за признање Косова (од стране Атине) јер га не признају ни Шпанија, Румунија и, наравно, Кипар. Ако бисмо били једини у ЕУ који не признају Косово вероватно бисмо под притиском Америке били принуђени да то урадимо“, рекао је тај извор.
Извор објашњава да Шпанија, без обзира на страховања српског председника, не намерава да призна Косово због Каталоније и проблема са Баскима.
Коментаришући успостављање Канцеларије за интересе Косова, извор каже да се ради о пукој модернизацији канцеларије Приштине у Атини.
„Мада је канцеларија имала искључиво економски карактер а сада је могуће покретати политичка питања, могућност да наша земља призна Косово не разматра се ни данас а тако нешто није могуће ни у будућности“, рекао је он.
Из свега тога следи да су тврдње о признању Косова неосноване, закључује тај извор, осврћући се раније изјаве српског председника Александра Вучића.
Прочитајте још:
Коментар