У саопштењу се наводи да је разматрање санкција и даље у току, али да би у петак амбасадори ЕУ могли прелиминарно да донесу одлуку о забрани авиокомпанијама Белорусије да лете изнад земаља ЕУ и да слећу у њих.
Према речима неименованог дипломатског извора, све земље ЕУ се слажу са тим приступом. Други неименовани дипломата је изјавио да ће тај сигнал дати до знања белоруском лидеру Александру Лукашенку да су „његови поступци опасне и неприхватљиве природе“.
Шеф НАТО поздравио санкције против Минска
Истовремено, генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг поздравио је спремност земаља-чланица Алијансе и ЕУ да уведу санкције против Белорусије, рекавши да такви потези показују важност заједничког реаговања у сличним ситуацијама.
„Поздрављам санкције НАТО савезника и ЕУ против Белорусије“, рекао је он након преговора министара иностраних послова НАТО-а.
Како је рекао, НАТО има јединствен став о инциденту са авионом у Белорусији и апелује на ослобађање приведених, додао је он.
Аустрија: Нове санкције Минску под једним условом
О инциденту са авионом „Рајанера“ говорио је и аустријски канцелар Себастијан Курц након видео-конференције са бившом белоруском председничком кандидаткињом Светланом Тихановском.
Уколико се ситуација у Белорусији не поправи, Аустрија сматра да је прикладно да се разговара о новим санкцијама против Минска у ЕУ, рекао је он.
„Хтео бих да кажем отворено да, уколико не дође до побољшања ситуације, сматрамо апсолутно целисходним поновну дискусију на европском нивоу о томе да ли су потребне даље мере. Ситуација је веома тешка, натегнута. Сматрам да је важно да ми као ЕУ подржимо становништво и цивилно друштво у Белорусији“, изјавио је Курц.
Према његовим речима, Тихановска је изјавила да је положај политичких затвореника у Белорусији тежак. Канцелар је, са своје стране, рекао да је контакт са Тихановском неопходан, као и са водећим представницима цивилног друштва како би на најбољи начин добили подршку.
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
То је изазвало критику Запада, иако се пракса принудног слетања авиона дешавала и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још: