Удар на највећу светску компанију за прераду меса: Хакери направили хаос

На највећу светску компанију за прераду меса ЈБС изведен је сајбер напад који је пореметио производњу меса у САД, Канади и Аустралији и приморао многе раднике да остану код куће.
Sputnik
Напад се догодио у недељу и био је усмерен на сервере компаније у Северној Америци и Аустралији, наводи се у саопштењу америчког огранка ЈБС-а.
Компанија је појаснила да њени резервни сервери нису погођени, а стручњаци су покушали да поврате систем у функцију што је пре могуће. Из компаније су додали да нема доказа да су подаци о купцима, добављачима или запосленима били угрожени.
Аустралијска радиодифузна корпорација (Еј-Би-Си) је известила да су у држави Квинсленд отказане бројне испоруке стоке, због чега су камиони натоварени говедима морали да се врате.
Према изворима аустралијске телевизије, месаре ће бити затворене на неодређено време.
Ендру Фоден, шеф аустралијског Синдиката запослених у месној индустрији у Тасманији рекао је да су хиљаде радника у меснопрерађивачкој индустрији широм земље послати кућама због хаковања.
ЈБС има 47 објеката и запошљава око 11.000 људи у Аустралији, наводи АП.
Извршни директор ЈБС Аустралије Брент Иствуд рекао је у недељу за „Биф централ“ да не може да каже колико ће трајати прекид пословања компаније.
Савезни министар пољопривреде Дејвид Литлпрауд рекао је за Еј-Би-Си Радио да је влада блиско сарађивала са ЈБС-ом и да је прерано рећи да ли је компанија за паковање меса погођена ренсомвер нападом. 
Туку се на пумпама, стоје у редовима, точе гориво у пластичне кесе: Американци у хаосу /видео/
Ренсомвер је тип штетног софтвера који је осмишљен тако да блокира приступ компјутерском систему. Хакери онда затраже откуп – обично у криптовалути – у замену за повратак приступа.
Штета је нанета и огранцима компаније ЈБС у САД и Канади, преноси РТ.
Подсетимо, почетком маја изведен је сајбер напад на највећа америчку компанију за пренос прерађене нафте у САД "Колонијал пајплајн" што је изазвало велике проблеме широм те земље. 
Коментар