"Србија има легитимно и неоспориво право да брине о положају српског народа где год да он живи, као и право да изражава незадовољство када су права српског народа угрожена или када је он дискриминисан", наводи Министарство спољних послова Србије одговарајући на оптужбе из Подгорице на рачун Београда због "негативне реторике и присвајања 30 одсто грађана Црне Горе".
Министарство подсећа да је брига за положај сопственог народа, посебно у државама у којима је он домицилан, потпуно у складу са демократским тековинама на којима почива савремена Европа.
"Такав однос Србија има и према Црној Гори, у којој српски народ чини значајан проценат становништва", наводи Министарство и наглашава да Србија годинама уназад показује да је истински стуб стабилности региона, доследно инсистирајући на политици немешања у послове других држава, те да не намерава да одустане од бриге за положај српског народа у суседним државама.
Министарство спољних послова Србије подсећа да са једнаким правом о положају свог народа брину и друге државе и природно очекују да његови припадници у суседним земљама уживају највиша могућа права.
"Уколико се упореди проценат албанског становништва у Северној Македонији и Срба у Црној Гори, а затим и политичка права која ужива један односно други народ, сваком објективном посматрачу биће уочљив упадљив несклад", наводи Министарство и додаје да је јасно да "Срби уживају неупоредиво мања права".
Такође подсећа да уколико све државе региона желе да постану део ЕУ оне морају поштовати и приближно исте, универзалне стандарде у гарантовању права националним заједницама, те да ни Србија не очекује ништа више од тога.
Срби и Србија, како кажу, "са братским црногорским народом не желе ништа друго до сарадње и слоге, на темељу напредних демократских традиција, али и нашег традиционалног пријатељства".
"Србија је, дакле, не само добар сусед, већ и братска земља, на коју ће и Црна Гора и црногорски народ увек моћи да се ослоне, и уверени смо да ћемо сва отворена питања, па и питање положаја и права Срба, решавати на пријатељски, цивилизован и демократски начин", наводи се у саопштењу.
Министарство спољних послова Србије поручује да Београд пружа руку подршке Подгорици упркос чињеници да се Црна Гора мешала у њена унутрашња питања признајући противправну сецесију дела њене територије, упркос противљењу највећег броја својих грађана.
"Србија грађанима и властима Црне Горе доследно пружа руку подршке и пријатељства у нади да ће након година политичких и историјских стрампутица у којима је све чињено да се поквари непокварљиво, односи наших држава и народа поново бити на највишем нивоу", наводи српско министарство, а преноси Танјуг.
Министарство спољних послова Црне Горе, на чијем челу је министар Ђорђе Радуловић, оптужило је данас Србију за негативну реторику и замерило јој наводно присвајање 30 одсто црногорских грађана, што је, како је оцењено, непримерено и могло би се протумачити као мешање у унутрашње ствари једне суверене државе.
Подгорицу брину реторика и медијски наводи, који су, како тврде, од самог почетка мандата нове владе усмерени против премијера Здравка Кривокапића и владе на чијем је челу.