Косовски министри спољних послова и културе Доника Гервале Шварц и Хајрулау Чеку реаговали су на тај потез две организације, а у њиховом писму наведено је да је таква одлука неправедна и да је донета под политичким утицајем.
У одговору Парцингера и Бахамонде се наводи да је упис обављен на основу документације, коју је пажљиво и уз највише стандарде које захтева Програм 7 најугроженијих споменика културе Европе за 2021, припремила организација „Будућност за верско наслеђе“, као и да сам упис није крај процеса, већ да означава почетак консултација са свим заинтересованим странама, преноси приштински сајт "Репортери".
"Као резултат припрема се свеобухватан извештај о стању са адекватнијим препорукама, што је акција која би на крају требало да доведе до уклањања ризика са којим се суочава одређено место наслеђа и последично до уклањања места са наше листе топ угрожених. Овај метод је примењен на свим веб локацијама које су уписане на нашу листу", наводи се у одговору, а преноси "Косово онлајн".
Наводи се и да је програм покренут 2013. године и да су изабрана 43 места угроженог наслеђа у 26 европских земаља, а да се једном годишње објављује листа са седам најугроженијих локација.
У одговору се наводи и да „Европа ностра“ делује у партнерству са Институтом Европске инвестиционе банке у проналажењу одрживих решења тј. омогућавању конструктивног дијалога између свих релевантних актера, укључујући власти и цивилно друштво.
"Наша мисија је да сачувамо интегритет и аутентичност одабраних места за добробит друштва у целини“, наводи „Европа ностра“.
У писму потврђују долазак њихових стручњака на Косово и Метохију на јесен у зависности од епидемиолошке ситуације, а наводи се и да ће пре доласка у јуну одржати онлајн састанак на којем ће разговарати о детаљима.
„Захваљујемо на уверавањима о посвећености ваше владе у очувању културног наслеђа и радујемо се укључивању у отворен и конструктиван дијалог за наше добро“, каже се између осталог у писму.